Колач со вишни

Состојки:
  • 5 јајца
  • 120 гр. шеќер
  • 200 мл. јогурт
  • 100 мл.масло
  • 200 гр. брашно
  • 150 гр. гриз
  • 1 ќесичка ванилин шеќер
  • 1 ќесичка пециво
  • 400 гр. вишни
  • За посипување шеќер во прав

Подготовка:

Се двојат жолчките од белките.
Белките се матат во цврст снег.
Во друг сад ги матиме жолчките со шеќерот и ванилиниот шеќер се додава јогуртот и маслото и повторно матиме со миксер.
Брашното, гризот и прашакот за пециво ги мешаме , а потоа ги додаваме во жолчките, шеќерот, јогуртот и маслото, повторно матиме со миксер.
Откако ке бидат сите состојки соединети ги додаваме изматените белки и рачно мешаме.
Тавчето за печење се обложува со хартија за печење, смесата ја налеваме и одозгора ги редиме вишните.
Колачот се пече на 180 С околу 40 минути.
Откако ке се олади се посипува со шеќер во прав.
Пријатно јадење!

Слични рецепти и на профилот на Kitchen4.Me

Мени