Интегрална пица со зеленчук – комбинација од здравје и одличен вкус

Состојки:

 • 1 лажичка шеќер
 • 200 грама шампињони
 • 200 грама тиквичка
 • малку сол
 • 1 пиперка
 • малку оригано
 • 4 лажици маслиново масло
 • 100 грама маслинки
 • 2 чешниња лук
 • 1 главица црвен кромид
 • малку квасец
 • 150 грама интегрално брашно
 • 150 грама бело брашно
 • 200 грама Домати или пелати
 • 160 милилитри вода
 • малку босилек

Подготовка:

Во чинија за мешање ставете ги двaта вида на брашно и сол, па убаво измешајте.

Во шоља, во меѓувреме разматете го квасецот со малку шеќер и топла вода (од оние 160 мл.)

Потоа сипете го во брашното заедно со маслиновото масло и остатокот топла вода.
Замесете мазно тесто и оставете го да нарасне.
Тиквичката изрендајте ја, посолете и оставете малку да отстои.
За тоа време на малку маслиново масло, продинстајте го ситно сецканиот кромид, потоа додадете го лукот, а на крајот тиквичките.
Динстајте 15-тина минути, односно додека не испари целата течност.
Тестото расукајте го на два правоаголника, па ставете ги те на плех за печење,

прво распоредете ги тиквичките на тестото, потоа тенко сецканата пиперка, домат, пиперка и маслинки,

па печете во рерна на 250 степени 20-25 минути, додека тестото убаво не порумени.
Извадете ја пицата од рерна, посолете ја, попрскајте ја со оригано, маслиново масло, а на крајот одозгора додадете некое ливче свеж босилок.

Добар апетит!

Мени