ЗЕЛЕНЧУКОВ СПЕЦИЈАЛИТЕТ ПО РЕЦЕПТ НА БАБА: Одлични плескавици од тиквички и сирење со ориз како идеална замена за месо

Јун 28, 2022 | Здрава храна, Македонска Кујна

Неопходно е:

 • 200 гр брашно
 • 1 голема тиквичка
 • 1/2 прашок за пециво
 • 150 гр сирење
 • 1 мал морков
 • 1 пиперка
 • 1 главица кромид
 • малку гранули лук
 • бибер, сол, сув зачин (количина по желба)
 • 1 јајце (по избор)
 • сецкан лист од јаглика

Подготовка: Тиквичките прво процедете ги, па посолете ги и почекајте да отстојат. Потоа исцедете ги. Додадете сечкан кромид, рендано сирење, рендан морков, сечкана пиперка, лук и сечкан лист магдонос. Додадете 200 гр брашно со прашок за пециво, сол и бибер. Изедначите.

Може да се печат во рерна или да се пржат во тава.

Oриз: На масло пропржете сечкан кромид и морков исечени на ситни коцки, додадете пиперка и додадете 50 гр измиен ориз.

Истурете вода да кисне во огништето 3:1. Посолете го оризот, додадете бибер и оставете да се динста околу 20 минути, додека течноста не испари.

Го правеа и нашите баби: Круши во сируп – најдобар посен деликатес

Го правеа и нашите баби: Круши во сируп – најдобар посен деликатес

Идеален деликатес за време на постот. Го јаделе нашите баби. Лесно се подготвува, вкусен е и здрав. Потребно ви е: 1 килограм тврди круши 100 грама шеќер 1 кесичка ванилин шеќер Начин на подготовка: Излупете ги крушите, исечете ги на половина и извадете ги семките....

Најздравата вечера на светот: Ќе внесете многу витамини и ќе го зајакнете имунитетот додека трепнете

Најздравата вечера на светот: Ќе внесете многу витамини и ќе го зајакнете имунитетот додека трепнете

Заедно со овесни снегулки, ќе ја добиете најздравата вечера. Заедно со овесни снегулки, ќе ја добиете најздравата вечера. Смути со овошје и мед. Заедно со овесни снегулки, ќе ја добиете најздравата вечера. Потребно е: – 1 јаболко – 1 банана – 2 децилитри млеко – 1...

Нутриционист предупредува: Банани не треба да јадете за појадок

Нутриционист предупредува: Банани не треба да јадете за појадок

-Бананите изгледаат како совршен избор, но имаат 25 проценти шеќер и се умерено кисели. Тоа на почетокот ќе ви даде енергија, но наскоро ќе бидете уморни и гладни, изјавил нутриционистот. Ако сте како повеќето луѓе, наутро во брзање, значи дека појадувате нешто што...

Брзи мини пици со модар патлиџан

Брзи мини пици со модар патлиџан

Се прават едноставно, а вкусни се, прсти да излижете! Потребни состојки: -1 поголем модар патлиџан -Сол -Маслиново масло -1 тегличка готов болоњезе сос (може и сос од домати) -Свеж босилек -200g рендан кашкавал Измијте го модриот патлиџан и исечете го на крукчиња...