Брзо и вкусно: Медитеранска салата со пилешко

Доколку сте љубители на оброк салати, ќе ви се допадне овој рецепт.

Состојки:

 • 500 гр пилешки стек
 • Лажичка мелен коријандер
 • Лажичка сушено оригано
 • Сол и бибер
 • 5 лажици маслиново масло
 • 4 лажици балсамико
 • Магдонос
 • Марула
 • 3 краставици
 • Авокадо
 • Маслинки
 • Шери домати

Начин на подготовка:
Пилешкото месо посолете го со коријандер, оригано, сол и бибер и испечете го на скара. Откако ќе се излади исечете го на ленти.
Подгответе го преливот за салатата така што ќе измешате маслиново масло, балсамико, магдонос и посолете.
Измијте и исечкајте ја марулата. Исечканите краставици, шери домати, авокадо и маслинки ставете ги во марулата, додајте го и пилешкото месо и прелијте со сосот. По желба може да додадете и брускети.

Мени