Брзи рецепти за сочен ручек, пилешко во зеленчук

Состојки:

 • 200g шпагети
 • 400g пилешки гради
 • 3 лажици вино
 • ½ лажица ѓумбир во прав
 • 1 лажица суви зачини по желба
 • 3 лажици соја сос
 • Масло
 • 150g пченка
 • 100g црвена пиперка
 • 100g кромид
 • 100g морков
 • 1 лажица цветен мед

Подготовка:

Додека шпагетите се варат, пилешкото месо исечкајте го на коцки. Зеленчукот измијте го, излупете го и исечкајте го на тенки ленти. Пченката сварете ја или купете веќе сварена, конзервирана.

Месото испржете го во тефлонска тава на загреано масло и тргнете го на страна. Во истото масло пропржете го и зеленчукот. Кога ќе омекне зеленчукот, вратете го месото и измешајте ги сварените шпагети заедно во тавата.

На крај додајте го виното и зачините, промешајте го и медот и оставете уште 10тина минути на тивок оган.

Шпагетите со пилешко и зеленчук се служат топли, со додатни сосови по желба.

Ладна пилешка салата, идеална за деновите кога не ви се готви

Пред да се пожалите на сите околу вас дека денес не ви се готви, па домашните ќе мора да се снаоѓаат со тоа што има во фрижидерот, размислете повторно.

ladna-pileshka-salata-idealna-za-denovite-koga-ne-vi-se-gotvi-01.jpg

Оваа ладна салата со пилешко и зеленчук е идеално решение за деновите кога не ви се готви.

Состојките се едноставни, а подготовката се одвива така што сите состојки ги ставате на купче и ги мешате.

Може да комбинирате со тортиљи, брускети или да ја искористите идејата од видеото, па салатата да ја послужите на листови марула.

 

ladna-pileshka-salata-idealna-za-denovite-koga-ne-vi-se-gotvi-03.jpg

Потребни состојки:

 • 3 шолји сварено бело пилешко месо, исечкано на парчиња
 • 1 шолја кисели краставички, исечени на кругови
 • ½ шолја виолетов кромид, сечкан на ситни коцки
 • 2 стапчиња целер
 • 2/3 шолја мајонез
 • ¼ шолја сенф
 • 2 лажици вински оцет
 • 1 лажица сечкан копар
 • ½ лажица буковец
 • Сол, бибер

Подготовката погледнете ја во продолжение: