Сварете банана, мед и вода: Домашен лек против кашлање и бронхитис

Лечењето на хроничната кашлица и бронхитисот отсекогаш биле проблематични, дури и за класичната медицина.
Но, еден домашен лек содржи некои од најмоќните состојки, кои ги смируваат грлото и белите дробови, а можат да ги излечат кашлицата и бронхитис во најкраток рок!
Благодарение на карактеристиките на медот и бананата, кои се главни состојки на овој рецепт, ќе можете ова да го дадете, не само на возрасните, туку и на децата. Во исто време, ќе го испиете лекот и ќе уживате во неговиот вкус!
Користењето на овој лек ќе се ослободите од болката во грлото, тешка кашлица, дури и со проблемите во желудникот!

Состојки:

– 400 мл врела вода
– 2 зрели банани средна големина
– 2 лажици мед

Подготовка:
Испасирајте ги бананите, ставете ги во сад и додадете врела вода. Промешајте и оставете ја смесата да отстои 30 минути. Кога смесата ќе се олади, додадете мед.Важно е да додадете мед на крајот за тој да не ги изгуби сите важни својства.

Доза:

Земете 100 ml од оваа смеса 4 пати на ден (вкупно 400 ml на ден).

Количината дадена во рецептот е доволна за еден ден, а следното утро можете да подготвите свежа доза. Веќе ќе почувствувате олеснување во рок од 3 дена.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Мени