Рецепт за посно медено срце

Состојки:

  • 2 шољи (0,2 л) шеќер
  • 2 шољи вода
  • 3 шољи брашно
  • 1 кесичка прашок за печиво
  • 2 лажички цимет
  • 4 лажички џем од кајсии

Подготовка:

Сите состојки измешјте ги убаво и смесата ставете ја во калап да се пече околу 30 минути.

Печениот колач измачкајте го со џем. Може и со глазура од чоколадо (100 гр чоколадо за готвење и 3 лажички масло).

Пријатен апетит!

Мени