Поховани палачинки со пилешко

Состојки:

 • 8 палачинки,
 • 250 грама пилешко,
 • една лажица мешавина од сув зачин,
 • 40 грама путер,
 • 1 мускатно оревче,
 • 4-5 кисели краставички,
 • 1 пиперка,
 • сол,
 • бибер,
 • 100 мл кисела павлака,
 • масло за готвење.

За поховање:

 • 50 грама брашно,
 • 2 јајца,
 • 80 грама презли

Подготовка:
Пилешкото исечете го на коцкички, зачинете го, малку посолете, промешајте, па пропржете го на масло. Кога месото е готово и меко, додајте го изренданото мускатно оревче, ситно сецкани краставички, пиперка и кисела павлака.

На секоја палачинка ставете лажица од смесата, преклопете ги двете страни кон средината, а потоа завиткајте. Палачинките извалкајте ги во брашно, потоа во јајце, па во презла и пржете на масло од сите страни додека не добие златножолта боја.

Мени