Пилешко со тиквици – здрав и вкусен ручек

Сосојки:

  • 500 гр пилешко филе
  • 3 тиквици
  • Малку рендан ѓумбир
  • Сол, бибер, вегета
  • Малку масло
  • 1 лажица пченкарно брашно
  • 100 мл вода

Подготовка:

Исечкајте го пилешкото на лентички, посипете го со пченкарно брашно и промешајте.

Додадете го месото во тава со загреано масло. Додадете ги зачините и пржете додека месото не добие малку боја.
Кога месото е готово, извадете го и ставете го во чинија.
Тиквичките исечкајте ги на кругови и пропржете ги во истото масло во кое го пржевте пилешкото. Додадете го изренданиот ѓумбир.

Додадете малку сол и динстајте.
Вратете го местото во тавата со тиквичките , додадете вода и крчкајте уште 5 минути на тивок оган.
Добар апетит!

Мени