Палачинки со пилешко

Состојки:

  • 2 пилешки стека
  • 250 гр грашок
  • 120 гр мајонез
  • 2 дл павлака
  • 2 кисели краставички
  • 1 морков
  • презла
  • сол и бибер

Подготовка:

Сварете го пилешкото месо и исецкајте го на ситни коцки. Обарете моркови и грашок.

Потоа измешајте ги со мајонез, павлака и сецкани кисели краставички.

Со овој фил наполнете ги палачинките и свиткајте ги. Извалкајте ги во јајца и лебни трошки  и ставете ги во загреано масло да се испржат.

Добар апетит!

Мени