МИНИ ПИЦА РОЛАТЧИЊА

Потребни состојки:

  • 150 грама шунка
  • 1  лажичка шеќер
  • 100 милилитри масло
  • 300 грама кисела павлака
  • 100 грама кечап
  • 15   квасец
  • 100 милилитри вода
  • 600 грама брашно
  • 1   јајце

Подготовка:

Квасецот растопете го во водата и малку шеќер.

Додадете го во брашното, маслото, киселата павлака и јајцата.

Замесете меко тесто.

Оставете го да одстои барем еден час на топло.

Потоа што потенко исукајте, премачкајте го со кечап и посипете со оригано.

Наредете ја шунката исечена на листови.

Потоа изрендајте го сирењето, па изролајте го тестото и од едната и од другата страна, така што ќе добиете две ролни.

Сечете парчиња, наредете ги на плех и испечете ги на 200 степени додека да добијат убава црвена боја.

Мени