Летен чизкејк готов за 10 минути- задолжително направете си

Топлите денови се пред нас, а време е да подготвиме еден летен чизкејк- брз и освежителен десерт со јагоди.

Потребни состојки:

  • 125 гр. маскарпоне сирење
  • 150 гр. јагоди
  • 4 тврди бисквити
  • 1 лимон
  • 1 лажица шеќер
  • 2 лажици шеќер во прав
  • 1 лажица масло

Начин на подготовка:

Во лонец загрејте ги исчистените јагоди, шеќерот и 1 лажица лимонов сок. Мешајте 3 до 4 минути, додека не се истопи шеќерот, а јагодите не омекнат.

Во меѓувреме, здробете ги бисквитите и измешајте ги со маслото.

Распоредете ја смесата на 2 чаши и притиснете ја на дното.

Нежно измешајте го сирењето, преостанатиот лимонов сок и шеќерот во прав. Преку кексот, ставете ја кремата, а потоа и крем сосот од јагоди.

Послужете ладно.

Мени