Здраво, вкусно и лесно: Салата со пилешко и портокал

Ако обожавате салата, ви ја препорачуваме оваа салата со пилешко, портокал и марула.

Состојки:

  • Пилешко филе
  • Марула
  • Два портокали
  • Сенф
  • Маслиново масло
  • Сол, бибер

Начин на подготовка:
Пилешкото филе испржете го од сите страни за да добие златеста боја. Исчистете ја зелената салата, излупете го портокалот и исечете го на кришки. Промешајте лажица сенф со маслиново масло, зачинете со сол и бибер. Промешајте ја зелената салата со дресингoт, додајте пилешко исецкано на ленти и парчиња портокал.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Мени