Вкусно пилешко со тестенини и зеленчук

Состојки:

 • 200 грама шпагети,
 • 400 грама пилешки гради,
 • 3 лажици вино,
 • 1/2 лажица ѓумбир во прав,
 • 1 лажица сув зачин,
 • масло,
 • 3 лажици соја сос,
 • 150 грама пченка,
 • 100 грама боранија,
 • 100 грама црвена пиперка,
 • 100 грама кромид,
 • 2 чешниња лук,
 • 100 грама морков
 • 1 лажица цветен мед

Подготовка:

Шпагетите сварете ги и исцедете ги. Пилешкото месо сечете го на ленти. Зеленчукот исчистете го, измијте го и исечете го на кругчиња.

Боранијата и пченката сварете ја. Месото испржете го во тава на загреано масло и тргнете го на страна.

На истото масло пропржете го и зеленчукот и ситно сецканиот лук. Кога е готово, вратете го месото, боранијата и пченката.

Додајте зачин, соја сос, ѓумбир, мед и вино, и гответе уште малку.

Во половина од подготвеното месо и зеленчук измешајте ги шпагетите, а потоа на нив распоредете го и остатокот од зеленчукот и месотот, па послужете.

Мени