Брзо, вкусно и здраво – Пржен ориз на кинески начин

Состојки:

  • 4 лажици масло
  • 3 јајца
  • 600 гр варен ориз
  • 1 лажица сол
  • малку бибер
  • 100 гр кромид

Подготовка:

Ставете 2 лажици масло во тава и направите кајгана од јајца. Извадете ја и исецкајте на стапчиња.

Преку маслото што е останато на силен огин пропржете го оризот и цело време превртувајте го додека не биде добро запечен.

Ставете ја и исецканата кајгана, додадете сол бибер и исецкан кромид.

Мени