Банана сладолед – неверојатен десерт со само 100 калории

Сакате да си ја заблажите душата а при тоа да не внесувате непотребни калории? Решението е во следниов рецепт за вкусен десерт.

Состојки:

  • банана
  • темно чоколадо (по можност со 70% какао)
  • дрвено стапче

Подготовка:

Чувајте ја излупената банана на стапче во замрзнувач околу 2 часа, па натопете ја во стопеното чоколадо.

Можете да ја натопите бананата во чоколадото уште неколку пати, откако ќе се смрзне првиот слој, за што „посилен“ чоколаден вкус.
По желба можете да нанесете суво грозје или кршени бадеми.
Добар апетит!

Мени